Przedszkole nr 14 – Mali Piastowie

Jadłospis i alergeny

Dzieci korzystają z czterech posiłków:

 • I śniadanie o godz.8:30
 • II śniadanie o godz. 10:00
 • Obiad o godz. 11:30
 • Podwieczorek o godz. 14:00

Posiłki dostosowane są do zapotrzebowania kalorycznego małego dziecka, są smaczne i wartościowe.

Przedszkole posiada bardzo nowoczesną, bogato wyposażoną kuchnię, po całkowitej modernizacji oraz generalnym remoncie. Posiłki przygotowywane są w oparciu o uzyskany certyfikat, którego celem jest wysoka jakość odżywiania dzieci. Do posiłków dodawane są zdrowe produkty, które podnoszą wartości odżywcze oraz smakowe, są to m.in.: różnego rodzaju mąki(orkiszowa, razowa, z amarantusa), oliwa z oliwek, soczewica. Przygotowywane są także naturalne jogurty ze świeżymi owocami i własne wypieki. W Naszym Przedszkolu cyklicznie organizowane są degustacje dla Rodziców, podczas których można skosztować m.in. pasty, jogurty, desery, sałatki i surówki.

Pragniemy podkreślić fakt, iż każdego roku jadłospisy Naszego Przedszkola poddawane są ocenie w zestawieniu dekadowym przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Gnieźnie, który potwierdza prawidłowe żywienie dzieci.

Alergeny

SUBSTANCJE LUB PRODUKTY POWODUJĄCE ALERGIE LUB REAKCJE NIETOLERANCJI

 1. ZBOŻA ZAWIERAJĄCE GLUTEN– pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe, a także produkty pochodne, z wyjątkiem:
  a) syropów glukozowych na bazie pszenicy zawierających dekstorozę,
  b) maltodekstryn na bazie pszenicy,
  c) syropów glukozowych na bazie jęczmienia,
  d) zbóż wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego;
 2. SKORUPIAKI I PRODUKTY POCHODNE;
 3. JAJA I PRODUKTY POCHODNE;
 4. RYBY I PRODUKTY POCHODNE, Z WYJĄTKIEM;
  a) żelatyny rybnej stosowanej jako nośnik preparatów zawierających witaminy lub karotenoidy;
  b) żelatyny rybnej lub karuku stosowanych jako klarujące do piwa i wina;
 5. ORZESZKI ZIEMNIE (ARACHIDOWE) I PRODUKTY POCHODNE;
 6. SOJA I PRODUKTY POCHODNE, z wyjątkiem;
  a) całkowicie rafinowanego oleju i tłuszczu sojowego;
  b) mieszaniny naturalnych tokoferoli (E306), naturalnego Dalfatokoferolu, naturalnego octanu Dalfatokoferolu, naturalnego bursztynianu Dalfatokoferolu pochodzenia sojowego;
  c) fitosteroli i estrów fitosteroli otrzymanych z olejów roślinnych pochodzenia sojowego;
 7. MLEKO I PRODUKTY POCHODNE (łącznie z laktozą) z wyjątkiem:
  a) serwatki wykorzystywane do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego, b) blaktitolu;
 8. ORZECHY, tj. migdały (Amygdalus communis L.), orzechy laskowe (Corylus avellana),orzechy włoskie (Juglans regia), orzechy nerkowce (Wangenh.) K.Koch), orzechy brazylijskie (Bertholletia excelsa), pistacje /orzechy pistacjowe (Pistacja vera), orzechy makadamia lub orzechy Queensland (Macadamia tornifolia), a także produkty pochodne z wyjątkiem orzechów wykorzystywanych do produkcji destylatów alkoholowych, w tym alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego;
 9. SELER I PRODUKTY POCHODNE;
 10. GORCZYCA I PRODUKTY POCHODNE;
 11. NASIONA SEZAMU I PRODUKTY POCHODNE;
 12. DWUTLENEK SIARKI I SIARCZYNY W STĘŻENIACH POWYŻEJ 10mg/kg lub 10mg/litr w przeliczeniu na całkowitą zawartość SO2 dla produktów w postaci gotowej bezpośrednio do spożycia lub w postaci przygotowanej do spożycia zgodnie z instrukcjami wytwórców;
 13. ŁUBIN I PRODUKTY POCHODNE;
 14. MIĘCZAKI I PRODUKTY POCHODNE;

Oraz produkty pochodne, o ile obróbka , jakiej poddano, najprawdopodobniej nie wpływa na zwiększenie alergenności , ocenianej przez właściwy organ w odniesieniu do produktu , z którego powstały

Podziel się swoją opinią
Skip to content